"2018’de Rüzgar Enerjisi Tedarik Zincirinin Gelişimi ve Bölgesel Enerji Sistemleri Odak Noktamız Olacak"

20 Şub 2018

danimarka ruzgar enerjisi

Son dönemde, YEKA (Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları) ihalesi ile büyük bir ivme yakalayan rüzgâr enerjisi sektörü hızla büyümeye devam ediyor. TÜREB'in (Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği) sağladığı verilere göre, ülkemizde Ocak ayında elektrik üretiminin % 6,97'si rüzgâr enerjisinden karşılandı.

Danimarka Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliği  de bu yönde Türkiye rüzgâr enerjisi tedarik zincirinin gelişimi için çalışmaya devam ettiklerini  belirtti. Dünyada rüzgâr enerjisi sektörünün öncü ülkelerinden Danimarka'nın sahip olduğu yeşil teknolojileri, bilgi birikimini ve tecrübeyi, Türkiye'deki kamu kurumları ve özel sektör temsilcileri ile paylaşmak ve karşılıklı iş birliğini güçlendirmek amacıyla 2018 yılında da bir dizi etkinlik gerçekleştirmeyi planladıklarını duyurdu.

Mart ayında, Danimarka Rüzgâr Enerjisi Birliği ortaklığında Kopenhag'da düzenlenecek seminer bu anlamda  yılın ilk önemli etkinliği olacak. Türkiye'deki rüzgâr enerjisi potansiyeli ve olası iş fırsatlarının Danimarkalı firmalara tanıtılacağı seminerde, iki ülkedeki rüzgâr enerjisi sektörü alanında çalışan paydaşların iletişiminin artırılması hedefleniyor. 

Kaynak: danishgreengrowthnetwork.com