Almanya'nın Yeni Rüzgâr Çiftliği İçin Geri Sayım Başladı

06 Ağu 2018

alman ruzgar enerjisi

Alman enerji şirketi E.ON, Baltık Denizi'ndeki Arkona rüzgâr çiftliğinin türbin kurulumunun 2019 lansmanı için geri sayımın başladığını belirtti. Şirket, Baltık Denizi'nin Alman sularında 385 MW kapasiteli tesis için planlanan 60 türbinin ilkini kurmaya başladığını söyledi. Arkona tamamlandığında,  yaklaşık 400.000  hane halkının yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak eneriye sahip olacak. Tesisin proje direktörü Holger Matthiesen, ilk türbinlerle yakında temiz ve sürdürülebilir elektrik üreteceklerinden emin olduklarını belirtti.

Bu yıl Statoil'den adını düşük karbonlu eğilimleri yansıtacak şekilde değiştiren E.ON ve Norveçli enerji şirketi Equinor, Arkona'yı 2019 hedefi için gerekli tesisler üzerinde birlikte çalışıyor.

E.ON, yenilenebilir enerji gelişmesinde bölgesel lider olma yolunda ilerleyen bir ülke olarak Alman enerji piyasasında portföyünü yeniden düzenliyor. Rüzgâr enerjisi, Almanya'nın yenilenebilir enerji sektörünün en büyük bileşenini temsil ediyor.

Geleneksel enerji ile kıyaslandığında, Arkona yılda 1,2 milyon ton karbondioksit ve güçlü bir sera gazı tasarrufu sağlayabilir.

E.ON ve Equinor'un bu ortak çabası 1.4 milyar dolarlık bir yatırımı temsil ediyor.

Kaynak: http://www.winddaily.com