Rüzgâr ve Dalga Enerjisi Güçlerini Fluventum ile Birleştirdi

07 Ağu 2018

fluventum

Bir deniz üstü rüzgâr türbini temeline dayanan ve aynı zamanda hem rüzgâr hem de dalgalar aracılığıyla elektrik üreten yeni bir konsept tasarlandı: Fluventum. Bu iki enerji kaynağını tek bir tesiste birleştirmek, bir dizi sinerji etkisi sağlıyor.

Okyanus dalgaları, yukarıdaki hava kütlesinin salınım yapmak zorunda kaldığı odanın içinde yayılır. Çelik bir yapı, su kolonunun üzerindeki havayı türbinlerle zorlamak için sönüm havuzunu kaplar. Çalışma sırasında yapıya uygulanan kuvvetleri sınırlamak için minimum toplam hava akışı çapı vardır.

Münih Teknik Üniversitesi'nde yenilenebilir enerji projesinin bir parçası olan projede, mühendisler dört simetrik düzenlenmiş türbini bir konfigürasyona yerleştirdi. Pahalı jeneratörlerin miktarını azaltmak için, aynı şaft üzerine iki türbin monte edilmiş, her biri birer jeneratör olmak üzere toplamda iki parça ile donatılmıştır.

Maliyetli altyapı ve okyanus yüzeyindeki montaj, her iki santral tipi tarafından paylaşılıyor. Beton halkası sadece rüzgâr türbini için temel olarak değil, aynı zamanda salınan dalga havuzu için hazne olarak da görev yapıyor.  Bir denizaltı kablosu her iki tesisi de şebekeye bağlarken, temiz gücün miktarını artırıyor; böylece maliyet ve volatilitenin azalmasını sağlıyor.

Kaynak: www.designboom.com