SINGULUS TECHNOLOGIES ve SERIS; Heteroeklem Yapılı Güneş Hücresi Üretim Maliyetini Düşürecek

25 May 2018

güneş pili

Bir endüktif eşleşmiş plazma (PECVD-ICPECVD) kaynaklı prototip geliştirme çalışmasının başlangıç evresinin ardından SINGULUS TECHNOLOGIES ve SERIS arasında, yüksek verimliliğe sahip güneş hücresi projesinin ticarileştirme süreci için yeni bir anlaşma imzalandı.

İşbirliğinin amacı, SINGULUS'un kristalize silikon hetero-eklem güneş pillerini seri üretime geçirebilmesi için yenilikçi ve maliyet etkin süreçler geliştirmek.

 SERIS’in Hetero-Eklem Hücre Geliştirme Bölüm Başkanı Dr. Thomas MUELLER, şunları söyledi: “SINGULUS TECHNOLOGIES, yüksek kapasiteli depolama, güneş enerjisi ve yarı iletkenler gibi yüksek teknolojiye sahip, maliyet etkin ürün imalatında kendini kanıtlamıştır ve SERIS için güçlü bir endüstriyel ortaktır. SERIS, hetero eklemli cihaz yapılarında uzun yıllara dayanan uzmanlığını kullanarak, PV üretim endüstrisinin bu yeni platformun kurulma sürecini hızlandırıyor”.

SINGULUS TECHNOLOGIES firmasının PECVD Ürün Müdürü Dr. Marco Huber, konuya ilişkin şunları söyledi: “Bu zorlu görev için SERIS ile birlikte çalışmaktan çok memnunuz. Müşterilerle yapılan birçok görüşmede endüstrinin, uygun maliyetli, yeni çözümler aradığını öğrendik. Enstitünün olağanüstü analitik yetenekleriyle birleştirilen proses uzmanlığı, hetero-eklem güneş pillerini seri üretim aşamasına getirmek için gerekli yenilikleri geliştirme konusunda SERIS'i, güçlü bir ortak haline getirmektedir.

 SERIS’in CEO’su Prof. Armin Aberle; “Güneş enerjisi, gelecek için en çok kabul gören yenilenebilir enerji kaynağıdır. Singapur gibi şehir devletleri büyük yüzölçümüne sahip değil ve bu nedenle yüksek verimli teknolojilere odaklanmaları gerekiyor. Hetero-eklem güneş pilleri, karmaşık üretim süreçleri ve daha yüksek yatırım maliyetleri nedeniyle şu ana kadar bir niş pazar olmuştur. Bu araştırma, yüksek verimli güneş pillerinin üretim maliyetlerini önemli ölçüde azaltacağı için bu teknoloji, Singapur gibi kentsel ortamlarda önemli potansiyele sahip olacak” dedi.

Her iki taraf da amorf silikon (a-Si) tabakaları için SINGULUS ICPECVD pilot üretim enstrümanlarını kullanarak hetero-eklem güneş pili üretimi hakkında daha kapsamlı çalışma yürütmek için güçlerini birleştirecek. İş kapsamı, ekonomik bir PECVD seri üretim aracı için konsept çıktısının yanı sıra Şeffaf İletken Tabakaların (TCO) da geliştirilmesini içeriyor.

İşbirliği süresinin 18 ay olması planlanıyor. Sonuçların, hem monofaze hem de bifaze uygulamalarda, yüksek verimli hetero-eklem güneş pillerinin GW ölçeğinde kullanımını destekleyecek.