Türkiye Jeotermalden Enerji Üretiminde Dünyada 4. Sıraya Yükseldi

12 Eyl 2017

jesder

Uluslararası Jeotermal Birliği (IGA) verilerine göre; Türkiye bu yıl 1005 Megawatt kurulu güç ile dünya sıralamasında Meksika, İtalya ve Yeni Zelanda’yı geride bırakarak dördüncü sıraya yükseldi.

İçinde bulunduğumuz yılın ilk yarısı itibariyle 870 Megawatt’lık kurulu gücüyle jeotermal enerji üretiminde dünyada yedinci sırada bulunan Türkiye, yatırımcıların inşa halindeki santrallerini bitirip devreye almasıyla 1.005,1 Megawatt’a ulaşarak, önündeki Meksika, İtalya ve Yeni Zelanda’yı geçerek, dünya dördüncülüğüne yerleşti. JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği) tarafından yapılan bilgilendirmede, Türkiye’deki jeotermal elektrik santrallerinin kurulu gücünün 1000 Megawatt barajını aştığını, son yıllarda yapılan yatırımlar sonucunda jeotermal enerjide dünyada en hızlı büyüyen ülkenin Türkiye olduğu belirtildi.

Yeni Hedef Endonezya’yı Geçerek Dünya Üçüncülüğü

JESDER olarak Jeotermal sektörüne yapılan yatırımların devamlılığı için çalıştıklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ufuk Şentürk; “Üyelerimizin bakanlık kabulü sonrası verilen onayların ardından JESDER olarak kurulu güç bilgilerini güncelledik. 19 Ağustos 2017 itibariyle ülkemizdeki jeotermal enerji santralleri toplamda 1.005,1 Megawatt kurulu güce ulaştı. 3 yıl içerisinde, lisanslanmış ve kurulumu devam eden santrallerin de tamamlanmasıyla toplamda 1.750 Megawatt’a ulaşarak, Endonezya’yı geride bırakıp 3. sıraya yükselmeyi hedefliyoruz” şeklinde konuştu.